Foreningen
til oplysning om
antroposofisk
homøopatisk
medicin
Foreningen|Uddannelse|Viden|Bestilling|Medlemsforum|Kontakt

[Login] Udskriv denne side

Indføring i Antroposofi

På de mange forskellige kurser, der afholdes i vores regi, bliver der igen og igen brugt forskellige vendinger og udtryk fra okkultismen eller åndsvidenskaben.
Ofte anvendte udtryk er: Fysisk legeme, æterlegeme, astrallegeme og jeg. Eller: tanke, følelse og vilje. Det kan også være andre udtryk som f.eks.: Golgathamysteriet, kulturperioder, reinkarnation og karma og mange flere. De bliver ofte bragt i en sammenhæng, hvor noget andet er emnet, hvorfor en nærmere uddybning ikke er aktuel.
På kurset vil vi i et passende tempo arbejde os igennem disse og andre begreber fra åndsvidenskaben. Kurset henvender sig til ”begyndere” og de, der gerne vil udbygge kendskabet til antroposofien.

På de mange forskellige kurser, der afholdes i vores regi, bliver der igen og igen

På baggrund af foredrag og samtale vil vi i vores tempo prøve at få et grundkendskab til de begreber, vi møder hele tiden.

Undervisere:
Thomas Hald
56 år og har arbejdet med antroposofi i godt 30 år.
I de første år især med det biodynamiske landbrug. Derefter en lang periode med pædagogikken.
Uddannet lærer ved Audonicon i Skanderborg og har på Rudolf Steiner skolen i Silkeborg ført en klasse fra første til ottende.
I de senere år er det medicinen, der har fyldt meget. Har taget terapeutuddannelsen hos Peer Boesen i Silkeborg. Har gennem årene deltaget i mange forskellige studiegrupper, hvor kendskabet til antroposofi er blevet udbygget.

Sted og tid
Audonicon, Grønnedalsvej 14, Skanderborg
Lørdag d. 6. og søndag d. 7. december 2008 kl. 9.00 – 16.00.

Tilmelding
Tilmelding og betaling på tlf. 8681 9277, e-mail: alma@alma-info.com
Tilmelding senest mandag den 15. november. Herefter er tilmeldingen bindende.

Pris
Kr. 1500,
Incl. morgenmad, frokost, kaffe/the og lidt sødt til ganen.